Football Victoria
Fixtures/Results
Club Websites
Venues
Matches With Appointed Referees
Support
Passport Sign in
Support
Sign out
FV - Metropolitan
/
Men's State League 5 South
Filter by season
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
Filter by competition
Select a Competition
Mens State League Finals
Men's Victorian Premier League
Men's Victorian Premier League Under 21s
Women's Premier League
Women's Premier League Reserves
Mens State League Playoffs
Men's State League 1
Men's State League 1 Under 21s
Men's State League 2 North-West
Men's State League 2 North-West Reserves
Men's State League 2 South-East
Men's State League 2 South-East Reserves
Men's State League 3 North-West
Men's State League 3 North-West Reserves
Men's State League 3 South-East
Men's State League 3 South-East Reserves
Men's State League 4 North
Men's State League 4 North Reserves
Men's State League 4 West
Men's State League 4 West Reserves
Men's State League 4 South
Men's State League 4 South Reserves
Men's State League 4 East
Men's State League 4 East Reserves
Men's State League 5 North
Men's State League 5 North Reserves
Men's State League 5 West
Men's State League 5 West Reserves
Men's State League 5 South
Men's State League 5 South Reserves
Men's State League 5 East
Men's State League 5 East Reserves
Men's State League 5 East Reserves - Group A
Men's State League 5 East Reserves - Group B
Mens State Knockout Cup
Women's State League 1
Women's State League 1 Reserves
Women's State League 1 Playoff
Women's State League 2 North-West
Women's State League 2 South-East
Women's State League 2 North-West Playoff
Women's State League 2 South-East Playoff
Women's State League 3 North
Women's State League 3 West
Women's State League 4 North
Women's State League 3 South
Women's State League 4 West
Women's State League 4 South
Women's State League 3 East
Women's State League 4 East
Womens State Knockout Cup
Metropolitan League 1
Metropolitan League 2 North-West
Metropolitan League 2 South-East
Metropolitan League 3 North-West
Metropolitan League 3 South-East
Metropolitan League 4 North-West
Metropolitan League 4 South-East
Metropolitan League 5 North-West
Metropolitan League 5 South-East
Metropolitan League 6 North-West
Metropolitan League 6 South
Metropolitan League 6 East
Men's Metropolitan Masters Central
Men's Metropolitan Masters North-West
Men's Metropolitan Masters South-East
Wheelchair Football
Boys' North Green 12 Kangaroos
Boys' North Orange 12 Kangaroos
Boys' North 12 Wallabies
Boys' North Orange 12 Joeys
Boys' North Yellow 12 Joeys
Boys' North 13A
Boys' North 13B
Boys' North 13C
Boys' North 13D
Boys' North 14A
Boys' North 14B
Boys' North 14C
Boys' North 14D
Boys' North 15A
Boys' North 15B
Boys' North 15C
Boys' North 16A
Boys' North 16B
Boys' North-West 17A
Boys' North 18A
Boys' West 12 Kangaroos
Boys' West 12 Wallabies
Boys' West 12 Joeys
Boys' West 13A
Boys' West 13B
Boys' West 13C
Boys' West 14A
Boys' West 14B
Boys' West 14C
Boys' West 15A
Boys' West 15B
Boys' West 15C
Boys' West 16A
Boys' West 16B
Boys' West 18A
Boys' South 12 Kangaroos
Boys' South 12 Wallabies
Boys' South Orange 12 Joeys
Boys' South Red 12 Joeys
Boys' South 13A
Boys' South 13B
Boys' South 13C
Boys' South 13D
Boys' South 14A
Boys' South 14B
Boys' South 14C
Boys' South 14D
Boys' South 15A
Boys' South 15B
Boys' South 15C
Boys' South 16A
Boys' South 16B
Boys' South 16C
Boys' South 16D
Boys' South 17A
Boys' South 18A
Boys' East Green 12 Kangaroos
Boys' East Maroon 12 Kangaroos
Boys' East 12 Wallabies
Boys' East Green 12 Joeys
Boys' East Orange 12 Joeys
Boys' East 13A
Boys' East 13B
Boys' East 13C
Boys' East 13D
Boys' East 14A
Boys' East 14B
Boys' East 14C
Boys' East 14D
Boys' East 15A
Boys' East 15B
Boys' East 15C
Boys' East 16A
Boys' East 16B
Boys' East 16C
Boys' East 17A
Boys' East 18A
Boys' 18 Purple
Boys' 18 Blue
Boys' Metropolitan 18B
Girls' North-West 12 Kangaroos/Wallabies
Girls' Central-North 12 Joeys
Girls' North-West 13-14A
Girls' North-West 13-14B
Girls' North-West 13-14C
Girls' North-West 15-16A
Girls' North-West 15-16B
Girls' North-West 15-16C
Girls' North-West 18
Girls' South-East 12 Kangaroos/Wallabies
Girls' East-South-East 12 Joeys
Girls' South-East 13-14A
Girls' South 13-14B
Girls' South 13-14C
Girls' East 13-14B
Girls' East 13-14C
Girls' South-East 15-16A
Girls' South-East 15-16B
Girls' South-East 15-16C
Girls' South-East 18
Women's State League 2
Women's State League 3
Women's State League 4
Men's Metropolitan Masters
Boys' 12 Kangaroos
Boys' 12 Wallabies
Boys' 12 Joeys
Boys' 13A
Boys' 13B
Boys' 13C
Boys' 13D
Boys' 14A
Boys' 14B
Boys' 14C
Boys' 14D
Boys' 15A
Boys' 15B
Boys' 15C
Boys' 16A
Boys' 16B
Boys' 16C/D
Boys' 17A
Boys' 18 Blue/Purple
Boys' 18A
Girls' 12 Kangaroos/Wallabies
Girls' 12 Joeys
Girls' 13-14A
Girls' 13-14B
Girls' 13-14C
Girls' 15-16A
Girls' 15-16B
Girls' 15-16C
Girls' 18
Boys' Saturday East 8 Wallabies/Kangaroos
Boys' Saturday East 8 Joeys
Boys' Saturday East 9 Kangaroos
Boys' Saturday East 9 Wallabies
Boys' Saturday East Green 9 Joeys
Boys' Saturday East Yellow 9 Joeys
Boys' Saturday East 10 Kangaroos
Boys' Saturday East 10 Kangaroos/Wallabies
Boys' Saturday East Green 10 Joeys
Boys' Saturday East Yellow 10 Joeys
Boys' Saturday East 11 Kangaroos
Boys' Saturday East Green 11 Wallabies
Boys' Saturday East Yellow 11 Wallabies
Boys' Saturday East 11 Joeys
Boys' Saturday South 8 Kangaroos
Boys' Saturday South 8 Wallabies
Boys' Saturday South Maroon 8 Joeys
Boys' Saturday South Red 8 Joeys
Boys' Saturday South 9 Kangaroos
Boys' Saturday South 9 Wallabies
Boys' Saturday South Maroon 9 Joeys
Boys' Saturday South Red 9 Joeys
Boys' Saturday South 10 Kangaroos
Boys' Saturday South 10 Wallabies
Boys' Saturday South Green 10 Joeys
Boys' Saturday South Maroon 10 Joeys
Boys' Saturday South Maroon 11 Kangaroos
Boys' Saturday South Red 11 Kangaroos
Boys' Saturday South 11 Wallabies
Boys' Saturday South 11 Joeys
Boys' Sunday North 8 Kangaroos/Wallabies
Boys' Sunday North Green 8 Joeys
Boys' Sunday North Yellow 8 Joeys
Boys' Sunday North 9 Kangaroos
Boys' Sunday North Green 9 Wallabies
Boys' Sunday North Yellow 9 Wallabies
Boys' Sunday North Green 9 Joeys
Boys' Sunday North Orange 9 Joeys
Boys' Sunday North Yellow 9 Joeys
Boys' Sunday North 10 Kangaroos
Boys' Sunday North Orange 10 Wallabies
Boys' Sunday North Yellow 10 Wallabies
Boys' Sunday North Green 10 Joeys
Boys' Sunday North Red 10 Joeys
Boys' Sunday North Yellow 10 Joeys
Boys' Sunday North Orange 11 Kangaroos
Boys' Sunday North Yellow 11 Kangaroos
Boys' Sunday North 11 Wallabies
Boys' Sunday North Green 11 Joeys
Boys' Sunday North Orange 11 Joeys
Boys' Sunday North Red 11 Joeys
Boys' Sunday West 8 Kangaroos
Boys' Sunday West 8 Wallabies
Boys' Sunday West Green 8 Joeys
Boys' Sunday West Yellow 8 Joeys
Boys' Sunday West 9 Kangaroos
Boys' Sunday West 9 Wallabies
Boys' Sunday West Green 9 Joeys
Boys' Sunday West Orange 9 Joeys
Boys' Sunday West Yellow 9 Joeys
Boys' Sunday West 10 Kangaroos
Boys' Sunday West 10 Wallabies
Boys' Sunday West Green 10 Joeys
Boys' Sunday West Red 10 Joeys
Boys' Sunday West 11 Kangaroos
Boys' Sunday West 11 Wallabies
Boys' Sunday West 11 Joeys
Boys' Sunday South 8/9 Joeys/Wallabies
Boys' Sunday South 9 Wallabies/Kangaroos
Boys' Sunday South 10
Boys' Sunday South 11 Kangaroos
Boys' Sunday South Green 11 Wallabies
Boys' Sunday South Orange 11 Wallabies/Joeys
Boys' Sunday East 8
Boys' Sunday East 9 Kangaroos
Boys' Sunday East 9 Wallabies
Boys' Sunday East 9 Green Joeys
Boys' Sunday East Yellow 9 Joeys
Boys' Sunday East 10 Kangaroos
Boys' Sunday East Green 10 Joeys/Wallabies
Boys' Sunday East Maroon 10 Joeys
Boys' Sunday East 11 Kangaroos
Boys' Sunday East 11 Wallabies
Boys' Sunday East 11 Joeys
Skilleroos Cup
Girls' Sunday North-West 9 Joeys
Girls' Sunday North 11
Girls' Sunday West 11
Girls' Sunday North-East 9
Girls' Sunday South 9 Joeys
Girls' Sunday South East 11 Wallabies/Kangaroos
Girls' Sunday South 11 Joeys
Girls' Sunday East 11 Joeys
Boys' Sunday West 7
Boys' Sunday North 7 Green
Boys' Sunday North 7 Blue
Boys' Sunday South 7 Green
Boys' Sunday South 7 Blue
Boys' Sunday East 7 Green
Boys' Sunday East 7 Blue
Boys' Saturday North 7
2013 Regional Challenge Cup - Under 12
2013 Regional Challenge Cup - Under 13
2013 Regional Challenge Cup - Under 14
2013 Regional Challenge Cup - Under 15
2013 CLFA - Under 12
2013 CLFA - Under 14
2013 CLFA - Under 16
Australian Masters Games - Football Over 40/45
Australian Masters Games - Football Over 50
Australian Masters Games - Futsal Over 30
Australian Masters Games - Futsal Over 40
Australian Masters Games - Exhibition Matches
Fixtures/Results
Men's State League 5 South
Fixture
Results
Ladder
Stats
Sync to Calendar
Change stats grouping
Scoring Summary
Scoring Summary
Player Name
Team
M
GOALS
YC
RC
J Damiano
Lyndale United FC
4
1
1
1
A Wilson
Prahran City Football Club
3
A Lokira
Sandown Lions FC
4
A Barnes
Baxter SC
8
A Burkett
Prahran City Football Club
3
A Kawa
White Star Dandenong SC
2
A Zilic
Lyndale United FC
3
A Racz
Parkmore SC
5
1
A Obiech
Sandown Lions FC
2
A Ekhlasi
White Star Dandenong SC
1
A Hatzidakis
Lyndale United FC
3
A Jovanovic
Parkmore SC
8
6
A Campbell
Baxter SC
4
A Husseini
Albert Park SC
11
2
A Lombardo
Albert Park SC
2
1
1
A Foston
Baxter SC
1
A Petrie
Baxter SC
6
A Sheppard
Brighton SC
1
1
A Famularo
Baxter SC
3
A Fekete
Parkmore SC
1
A Mazzeo
Lyndale United FC
2
A Rosa
Lyndale United FC
5
A Walsh
Albert Park SC
7
1
A Wright
Baxter SC
15
A Singh
Parkmore SC
1
A Tzakopoulos
Parkmore SC
1
A Rind
Parkmore SC
5
1
B Deutscher
Baxter SC
13
B Begin
Albert Park SC
1
B Anastasopoulos
Parkmore SC
3
B Liapis
Baxter SC
19
4
B Kam
Sandown Lions FC
3
B Klarenbeek
Baxter SC
15
B Norris
Baxter SC
3
1
C Ashton
Albert Park SC
10
C Disseldorp
Baxter SC
6
2
C Tzakopoulos
Parkmore SC
1
C Siebold
Albert Park SC
4
C Varadi
Parkmore SC
3
1
C O'Mahony
Albert Park SC
8
1
C Boyle
Prahran City Football Club
3
C Kirwin
Prahran City Football Club
3
C D'Cruz
Prahran City Football Club
2
D Nicholson
Baxter SC
13
1
D Kolinski
White Star Dandenong SC
1
D Dipietro
Albert Park SC
5
D Holden
Albert Park SC
8
D Clayton
Albert Park SC
2
D Etheridge
Baxter SC
4
D Ievoli
Parkmore SC
7
1
1
D Pehar
Lyndale United FC
2
D Sgro-Traikovski
Prahran City Football Club
1
D Disley
White Star Dandenong SC
2
D Collier
Albert Park SC
1
D Kulesza
White Star Dandenong SC
3
D Mackie
Lyndale United FC
2
D O'Kane
Baxter SC
15
1
D Petrie
Baxter SC
7
D Popa
Baxter SC
14
3
D Mavropoulos
Lyndale United FC
5
1
D Meiklem
Baxter SC
6
E Bago
Parkmore SC
7
E Arias
Albert Park SC
10
1
F Salievski
Baxter SC
2
F Institoris
Parkmore SC
1
F M Carthy
Prahran City Football Club
1
F Krstic
White Star Dandenong SC
2
F Beck
Baxter SC
11
1
G Kuichloch
Sandown Lions FC
1
G Andrikopoulos
Lyndale United FC
2
G Nyuon
Sandown Lions FC
1
G Bichon
Albert Park SC
2
H Liapis
Baxter SC
10
H Wilson
Baxter SC
6
H Bruining
Albert Park SC
10
I Dragicevic
White Star Dandenong SC
1
I Tzintzis
Parkmore SC
8
2
2
I Styczen
White Star Dandenong SC
3
J Reid
Prahran City Football Club
1
J Thowat
Sandown Lions FC
4
J Collard
Lyndale United FC
1
J Copley
Baxter SC
2
J Mcbride
Prahran City Football Club
2
J Besic
Sandown Lions FC
2
J Walters
White Star Dandenong SC
1
J Merritt
Albert Park SC
1
J Brodrick
Baxter SC
3
J Higgin
Baxter SC
1
J Gatkuoth
Sandown Lions FC
4
4
J Moore
Baxter SC
5
J Camburn
Baxter SC
4
1
J Gavalas
Albert Park SC
1
J Manyok
Sandown Lions FC
2
J Sweeney
Albert Park SC
11
1
J Brown
Baxter SC
19
1
K Andac
Parkmore SC
4
K Szwed
White Star Dandenong SC
4
K Mckenna
Lyndale United FC
1
K Gatluak
Sandown Lions FC
2
K Uchida
Albert Park SC
8
1
L Brown
Baxter SC
1
L Mackie
Lyndale United FC
3
L W Worthing
Albert Park SC
10
3
L Nikolic
White Star Dandenong SC
1
M Dimitri
Albert Park SC
2
M Goralczyk
White Star Dandenong SC
2
M Voinea
Lyndale United FC
5
3
M Moffat
Brighton SC
2
2
M Matosevic
Lyndale United FC
4
M Terzic
White Star Dandenong SC
1
M Hepworth
Prahran City Football Club
3
3
M Sutherland
Baxter SC
4
M White
Prahran City Football Club
1
M Thowat
Sandown Lions FC
3
M Puoc
Sandown Lions FC
2
M Bosnjak
Lyndale United FC
1
M Brown
Baxter SC
1
M Rhodes
Baxter SC
2
M Siomos
Parkmore SC
8
1
M Deiwal
Sandown Lions FC
1
M Jones
St Kilda SC
1
1
M Knott
Brighton SC
1
1
M Quinlan
Prahran City Football Club
3
M Regan
Prahran City Football Club
2
M Siciliano
Baxter SC
1
M Voinea
Lyndale United FC
3
1
M Gyarmati
Parkmore SC
6
M Iturbe
Parkmore SC
7
1
M Youssef
Lyndale United FC
4
M Roberts
Baxter SC
5
N Johnson
Lyndale United FC
4
N Samardzija
White Star Dandenong SC
4
N Kim
Sandown Lions FC
2
N Georgopoulos
Parkmore SC
8
1
N G Molina
Albert Park SC
5
N Raiber
Albert Park SC
7
2
N Cvitkovic
Prahran City Football Club
3
O Pauliczek
Baxter SC
2
P Zandbergen
Albert Park SC
7
P Graham
Parkmore SC
3
P Kaczmarski
White Star Dandenong SC
3
P Disseldorp
Baxter SC
13
P Hanna
Lyndale United FC
5
1
P Swann
Baxter SC
15
3
P Uluak
Sandown Lions FC
2
P Ochnia
White Star Dandenong SC
4
P Tsiotas
Parkmore SC
1
P Fanti
Lyndale United FC
3
1
P Katafiasz
White Star Dandenong SC
3
R Styczen
White Star Dandenong SC
2
R Pankhania
Parkmore SC
2
1
R Parker
Lyndale United FC
3
R Kiss
Parkmore SC
2
R Bennett
Baxter SC
2
R Ruea
Sandown Lions FC
3
R Donders
Albert Park SC
11
3
R Thompson
Baxter SC
12
S Allen
Lyndale United FC
4
S Taylor
Baxter SC
1
S Coster
White Star Dandenong SC
2
S Walker
Baxter SC
17
4
S Lujic
White Star Dandenong SC
1
S Sotiroski
White Star Dandenong SC
2
S Tomic
White Star Dandenong SC
2
S Kapogiannatos
Parkmore SC
8
S Justice
Prahran City Football Club
3
S Tzakopoulos
Parkmore SC
1
S Malobabic
White Star Dandenong SC
3
T Karalis
Albert Park SC
5
1
T Donaldson
Prahran City Football Club
2
1
T Henderson
Baxter SC
12
T Gaszmann
Parkmore SC
6
T Ruijs
Albert Park SC
5
2
U Riam
Sandown Lions FC
4
V D'Souza
Prahran City Football Club
3
2
V Porto
Baxter SC
3
2
W Podsiadly
White Star Dandenong SC
3
Y Kong
Sandown Lions FC
4
1
Y Bakri
Parkmore SC
1
Z Seci
Parkmore SC
3
6
Z Kuei
Sandown Lions FC
3
* Player played for multiple teams in same competition
Turn your favourite sports memories into
A FREE NFT!
Use code:
GAMEDAY
Get Started