< Display Overall Tally

Pacific Mini Games 2009 - Boxing

Bantam Weight Class

  GoldGold Tahiti Bantam Weight Class 27th September 2009  
  TUIHAA Jason Marunui  
  SilverSilver Samoa Bantam Weight Class 27th September 2009  
  SANELE Sinapapa  

Feather Weight Class

  GoldGold Guam Feather Weight Class 27th September 2009  
  CALEB Colan  
  SilverSilver Tahiti Feather Weight Class 27th September 2009  
  BOSSUET Vatea Pierre-Olivier Eric  
  BronzeBronze Niue Feather Weight Class 27th September 2009  
  SHAHMEEM Mohammed  

Heavy Weight Class

  GoldGold Tahiti Heavy Weight Class 27th September 2009  
  MAHANORA Richardet Emilton  
  SilverSilver Cook Islands Heavy Weight Class 27th September 2009  
  HAGAI Vengi  
  BronzeBronze Federated States of Micronesia Heavy Weight Class 27th September 2009  
  TERRAT Olivier  
  BronzeBronze Samoa Heavy Weight Class 27th September 2009  
  TITOA Mathew  

Light Heavy Weight Class

  GoldGold Northern Marianas Light Heavy Weight Class 27th September 2009  
  MANUTULILA Faleauto Leuila  
  SilverSilver Tahiti Light Heavy Weight Class 27th September 2009  
  TAAROA Puaiura Tera Erickson  
  BronzeBronze Cook Islands Light Heavy Weight Class 27th September 2009  
  AKAI Osolai Maximillian Kolbe  
  BronzeBronze Marshall Islands Light Heavy Weight Class 27th September 2009  
  RUATA Tarieta  

Light Weight Class

  GoldGold Federated States of Micronesia Light Weight Class 27th September 2009  
  ATHALAE Gyan  
  SilverSilver Marshall Islands Light Weight Class 27th September 2009  
  RODDY Kautoa  
  BronzeBronze Samoa Light Weight Class 27th September 2009  
  AUAPAAU Vili  
  BronzeBronze Tahiti Light Weight Class 27th September 2009  
  ROBSON Joseph Tehaamaru  

Light Welter Weight Class

  GoldGold Tahiti Light Welter Weight Class 27th September 2009  
  ALBERTINI Jean-Louis Ariihau  
  SilverSilver Samoa Light Welter Weight Class 27th September 2009  
  LIVAI Inoma Faasala  
  BronzeBronze Niue Light Welter Weight Class 27th September 2009  
  SOKOBALAVU Taniela  
  BronzeBronze Federated States of Micronesia Light Welter Weight Class 27th September 2009  
  MARTOREDJO Nicholas  

Middle Weight Class

  GoldGold Samoa Middle Weight Class 27th September 2009  
  FATA KALEPI Afaese Hugo  
  SilverSilver Marshall Islands Middle Weight Class 27th September 2009  
  KOMETA Andrew  
  BronzeBronze Niue Middle Weight Class 27th September 2009  
  DELAILOMALOMA Solomone Sarawaqa  
  BronzeBronze Tahiti Middle Weight Class 27th September 2009  
  MAHANORA Marian Vaihau  

Super Heavy Weight Class

  GoldGold Tahiti Super Heavy Weight Class 27th September 2009  
  NENA Tafai Joseph  
  SilverSilver Guam Super Heavy Weight Class 27th September 2009  
  AGEIDU Jake  
  BronzeBronze Federated States of Micronesia Super Heavy Weight Class 27th September 2009  
  TUISAMOA Jean  

Welter Weight Class

  GoldGold Guam Welter Weight Class 27th September 2009  
  DEIRERAGEA Joseph  
  SilverSilver Tahiti Welter Weight Class 27th September 2009  
  TEMAITITAHIO Albert  
  BronzeBronze Marshall Islands Welter Weight Class 27th September 2009  
  TOOMA Mikaobo  
  BronzeBronze Samoa Welter Weight Class 27th September 2009  
  FONOTI-TUPUTOA Michael Agavaa  

FLY WEIGHT 51kg

  GoldGold Samoa FLY WEIGHT 51kg 31st July 2010  
  IOANE Kaisa  
  GoldGold Samoa FLY WEIGHT 51kg 31st July 2010  
  IOANE Kaisa  
  SilverSilver Cook Islands FLY WEIGHT 51kg 31st July 2010  
  SAMUEL Teariki  

Updated Results

BOXING FINALS

FLY WEIGHT 51kg

GOLD : IOANE Kaisa - Samoa
SILVER : SAMUEL Teariki - Cook Islands

BANTAM WEIGHT 54 kg

GOLD : TUIHAA Jason Marunui - Tahiti
SILVER : SANELE Sinapapa - Samoa


FEATHER WEIGHT 57kg

GOLD : CALEB Colan - Nauru
SILVER : BOSSUET Vatea Pierre-Olivier Eric - Tahiti
BRONZE : SHAHMEEM Mohammed - Fiji


LIGHT WEIGHT 60kg

GOLD : ATHALAE Gyan - New Caledonia
SILVER : RODDY Kautoa - Kiribati
BRONZE : AUAPAAU Vili - Samoa
BRONZE : ROBSON Joseph Tehaamaru - Tahiti


LIGHT WELTER WEIGHT 64kg

GOLD : ALBERTINI Jean-Louis Ariihau - Tahiti
SILVER : LIVAI Inoma Faasala - Samoa
BRONZE : SOKOBALAVU Taniela - Fiji
BRONZE : MARTOREDJO Nicholas - New Caledonia  

WELTER WEIGHT 69kg

GOLD : DEIRERAGEA Joseph - Nauru
SILVER : TEMAITITAHIO Albert - Tahiti
BRONZE : TOOMA Mikaobo - Kiribati
BRONZE : FONOTI-TUPUTOA Michael Agavaa - Samoa

MIDDLE WEIGHT 75kg

GOLD: FATA KALEPI Afaese Hugo - Samoa
SILVER : KOMETA Andrew - Kiribati
BRONZE : DELAILOMALOMA Solomone Sarawaqa - Fiji
BRONZE : MAHANORA Marian Vaihau - Tahiti

LIGHT HEAVY WEIGHT 81kg

GOLD : MANUTULILA Faleauto Leuila - American Samoa
SILVER : TAAROA Puaiura Tera Erickson - Tahiti
BRONZE : AKAI Osolai Maximillian Kolbe - Cook Islands
BRONZE : RUATA Tarieta - Kiribati

HEAVY WEIGHT 91kg

GOLD : MAHANORA Richardet Emilton - Tahiti

SILVER : HAGAI Vengi - Cook Islands
BRONZE : TERRAT Olivier - New Caledonia
BRONZE : TITOA Mathew - Samoa

SUPER HEAVY WEIGHT +91kg

GOLD : NENA Tafai Joseph - Tahiti

SILVER : AGEIDU Jake - Nauru
BRONZE : TUISAMOA Jean - New Caledonia

Te Karere Board

ALL BOXING MATCHES WILL BEGIN AT 7:00PM

Thursday - Semi Finals Night

Friday - No boxing

Saturday - Finals Night